Smile

Usługi

Ekstrakcja zęba

W przypadku braku możliwości leczenia zęba, konieczna jest jego ekstrakcja, czyli chirurgiczne usunięcie z zębodołu za pomocą kleszczy bądź też innych narzędzi stomatologicznych. Usunięcie zęba zazwyczaj traktowane jest jako ostateczność w przypadku, gdy nie ma innych możliwości jego ratunku. Wskazaniem do ekstrakcji są:

• stany chorobowe przyzębia,

• niedrożność kanałów,

• zęby zatrzymane,

• złamanie zęba wielokorzeniowego,

• znaczne rozchwianie zębów,

• podłużne lub skośne złamanie korzenia zęba,

• wskazania związane z leczeniem ortodontycznym.

Ekstrakcja zęba wykonywana jest zazwyczaj w miejscowym znieczuleniu. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja stomatologiczna oraz wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (zazwyczaj pantomogramu). Lekarz na podstawie badań oraz przeprowadzonego badania kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Ekstrakcji nie można bowiem wykonać u każdego pacjenta. Przeciwwskazaniem bezwzględnym jest ząb znajdujący się w naczyniaku krwionośnym lub w guzie nowotworowym (bądź w jego pobliżu). Istnieją również przeciwwskazania względne takie jak opryszczka, szczękościsk, trwająca miesiączka, białaczka, anemia, nadczynność tarczycy i wiele innych schorzeń.

Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu lekarz umieszcza specjalny tampon w miejscu usuniętego zęba. To opatrunek, którego zadaniem jest zahamowanie krwawienia po ekstrakcji. Bardzo ważne jest, by nie usuwać go przez około 30 minut od zabiegu, co pozwoli na uformowanie się skrzepu w zębodole. Należy również pamiętać o:

– zrezygnowaniu z jedzenia i picia przez kilka godzin po ekstrakcji,
– odstawieniu alkoholu i nikotyny na minimum 24 godziny (a najlepiej na kilka dni),
– ograniczeniu aktywności fizycznej przez kilka dni,
– zrezygnowaniu z gorących napojów i posiłków przez kilka dni,
– unikaniu picia napojów przez słomki (zasysane powietrze mogłoby uszkodzić wytworzony skrzep),
– szczególnym dbaniu o higienę jamy ustnej (z uwzględnieniem delikatnego traktowania miejsca objętego zabiegiem, należy również unikać płukania ust przez kilka dni po ekstrakcji).

Szczegółowe zalecenia zostaną przekazane pacjentowi w gabinecie. Należy również pamiętać, że gdy znieczulenie przestanie działać, może pojawić się ból. Można go załagodzić, zażywając środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.