Smile

Usługi

Implanty zębowe

Implanty umożliwiają powrót do normalnego funkcjonowania po utracie naturalnego uzębienia, jest to bowiem jedyne rozwiązanie stomatologiczne, które odtwarza prawidłowo funkcjonujący i naturalnie wyglądający ząb.

Co to jest implant?

Implant to niewielka, wykonana z tytanu śrubka zastępująca korzeń zęba, umieszczana w kości. Do niego przykręcany jest łącznik stanowiący wsparcie dla korony protetycznej. Sam tytanowy wszczep jest niewidoczny, podobnie jak korzenie zębów (jest ukryty pod linią dziąseł).

Niniejsze rozwiązanie protetyczne jest zdecydowanie wygodniejsze niż most lub proteza, ponieważ nie wymaga wyciągania do czyszczenia. Dodatkowo nie uszkadza sąsiednich zębów i dużo wolniej się zużywa. Nawet po utracie wszystkich zębów wystarczą tylko 4 implanty u góry i 4 na dole, by znowu uśmiechać się bez skrępowania, a przede wszystkim – swobodnie gryźć. Ten „nowy ząb” idealnie wkomponowuje się w uzębienie, dając poczucie komfortu i trwałości. Warto pamiętać, że najlepiej jest wszczepić go jak najszybciej, bowiem po utracie zęba otaczająca go kość zanika, co prowadzi do deformacji łuków zębowych i niekorzystnej zmiany wyglądu twarzy. Na skutek zaniku kości sąsiadujące zęby zaczynają się chwiać, aż w końcu wypadają.

Implanty zębowe zwiększają możliwości spożywania zróżnicowanych pokarmów, chronią tkanki dziąseł i kości, przyczyniając się do zachowania estetycznego wyglądu twarzy. Stanowią też rozwiązanie alternatywne wobec zdejmowanych i stałych protez, są odczuwane zupełnie jak naturalne zęby, stabilne i nie wymagają używania klejów.

Przygotowanie do zabiegu wszczepienia implantów

Pacjenci z ubytkami zębowymi muszą najpierw udać się na konsultację lekarską, która pozwoli ocenić stan jamy ustnej oraz wykluczyć istnienie przeciwwskazań do wszczepienia implantu. Może być konieczne wykonanie takich badań jak morfologia, krzepnięcie krwi czy też poziom glukozy. Niezbędne jest również wykonanie badań obrazowych, jak na przykład pantomogram lub tomografia komputerowa szczęki i żuchwy.

Na podstawie wykonanych badań oraz wywiadu z pacjentem lekarz oceni, czy wszczepienie implantu będzie możliwe, dobierze też jego rodzaj oraz rozmiar. Należy pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu zaleceń lekarza dotyczących przygotowania do zabiegu. Bardzo ważne jest szczególne dbanie o higienę jamy ustnej oraz wyleczenie wszelkich stanów zapalnych. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyków na kilka dni przed wszczepieniem implantów.

Zabieg wszczepienia implantu zębowego nie jest bolesny. Leczenie zwykle jest dłuższe niż standardowe leczenie protetyczne, ale efekt wizualny jest znacznie lepszy, a sam wszczep ma znacznie większą wytrzymałość niż jakakolwiek proteza. Tytanowy wszczep wymaga czasu na zintegrowanie się z kością, co daje gwarancję wytrzymałości i bezpieczeństwa użytkowania. Cena zabiegu uzależniona jest od wielu składników: producenta, rodzaju (implant standardowy lub dobierany indywidualnie), używanych podczas zabiegu materiałów czy od zaistnienia konieczności przeprowadzenia zabiegu odbudowującego kość.

Zalecenia pozabiegowe

Pacjent zostanie poinformowany o dokładnych zaleceniach pozabiegowych. Należy do nich między innymi:

– powstrzymanie się przez kilka godzin od jedzenia i picia,
– unikanie palenia tytoniu oraz picia alkoholu przez minimum 2 dni,
– dokładna (ale delikatna) higiena jamy ustnej,
– unikanie wysiłku fizycznej przez okres około 2 tygodni i nie tylko.

Po wszczepieniu implantu pacjent jest zobowiązany zgłaszać się na wyznaczone wizyty kontrolne w celu oceny postępów gojenia i integracji wszczepu z kością. Istotna jest walka z nałogiem palenia tytoniu zakończona sukcesem oraz skrupulatna higiena jamy ustnej i okolic wszczepu w postaci mechanicznej i chemicznej kontroli płytki (szczotkowanie, nitkowanie, płyny do płukania z chlorheksydyną, regularne zdejmowanie kamienia), która jest kluczem w wieloletnim utrzymaniu implantu w stanie zdrowia aż do późnej starości.

Jak dbać o implanty zębowe?

Należy pamiętać, że o uzupełnienie należy dbać równie starannie, co o naturalne zęby. Tuż po zabiegu konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia i picia przez przynajmniej 2 godziny, przez całą dobę należy unikać ciepłych posiłków i napojów oraz nie podrażniać szczoteczką i płynem do płukania jamy ustnej okolicy poddanej zabiegowi. Przez kilka dni należy powstrzymać się również od palenia papierosów. Należy ponadto używać szczoteczki z miękkim włosiem, by uniknąć podrażnienia tkanek.

Gdy rana się zagoi, można powrócić do standardowej, codziennej pielęgnacji jamy ustnej ze szczególną dbałością o wszczepione uzupełnienie.

Przeciwwskazania do zabiegu

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wszczepienia implantu są: nieustabilizowana cukrzyca, ciąża, niektóre choroby krwi, AIDS, choroby nowotworowe czy też wiek poniżej 16 roku życia (ze względu na nieukończony proces wzrostu kości szczęki).

Istnieją również przeciwwskazania określane jako względne, co oznacza, że wymagają one dodatkowych konsultacji z lekarzem innej specjalizacji. Należy tutaj wymienić takie stany jak: choroby psychiczne, przyjmowanie niektórych leków, alkoholizm, nałogowe palenie papierosów, wady serca, choroby nerek i schorzenia endokrynologiczne i inne.

Wyróżnia się również tzw. przeciwwskazania miejscowe związane z przeszkodami anatomicznymi (np. niedostateczne rozmiary wyrostka zębodołowego).

Możliwe powikłania po zabiegu

Powikłania występują zazwyczaj u pacjentów, którzy zataili przed lekarzem istotne informacje stanowiące przeciwwskazanie do zabiegu bądź też u tych, którzy zlekceważyli zalecenia pozabiegowe. Do najczęstszych powikłań należą: odrzucenie przez organizm szczepionego implantu, zapalenie tkanek wokół miejsca wszczepienia, a także obrzęk i ból. W przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości, należy zgłosić się do lekarza.