Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu stomatologicznym wykorzystywane są różne metody – nie tylko tradycyjne. Jedną ze stosunkowo nowych metod w stomatologii stanowi diagnostyka oraz leczenie kanałowe pod mikroskopem. Dzięki temu lekarz ma dokładny obraz badanego/leczonego obszaru, co ułatwia nie tylko postawienie diagnozy, ale też zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia.

Kiedy zalecane jest wykorzystanie mikroskopu stomatologicznego?

Wykorzystanie dodatkowego narzędzia optycznego pozwala na znaczne powiększenie obszaru zabiegowego oraz ocenę anatomii systemu korzeniowego nawet w najmniejszym detalu, trudno dostrzegalnym przez ludzkie oko. Co więcej, badanie z wykorzystaniem mikroskopu sprawdzi się również w przypadku ponownej diagnostyki zębów zakwalifikowanych do ekstrakcji. Po dokładniejszej analizie systemu korzeniowego i kanałowego, może się okazać, że możliwe jest odratowanie zębów poprzez endodoncję.

Leczenie pod mikroskopem jest pomocne w trudnych endodontycznie przypadkach. Pozwala na odnalezienie wszystkich kanałów oraz ich oczyszczenie, a także wykrycie oraz zabezpieczenie fałszywych kanałów. Wykorzystanie mikroskopu stomatologicznego pozwala również usunąć stare wypełnienia oraz wykryć pęknięcia korzenia, a następnie przeprowadzić zabieg ich wypełnienia.

Mikroskop stomatologiczny a powikłania

Zabiegi z użyciem mikroskopu stomatologicznego stosowane są również w przypadku powikłań po wcześniejszym leczeniu metodą tradycyjną w sytuacjach trudnych enododontycznie. Mowa o pozostawieniu wewnątrz kanału fragmentu złamanych narzędzi czy też przebiciu delikatnej ściany bocznej zęba (perforacji). Dzięki wykorzystaniu mikroskopu możliwe jest nie tylko zabezpieczenie perforacji i usunięcie pozostałości po złamanych narzędziach, ale w konsekwencji także zlikwidowanie dolegliwości bólowych i poważnych stanów zapalnych, a tym samym uratowanie zębów przed koniecznością ekstrakcji.

W Smile Dental Clinic leczymy z użyciem mikroskopu wysokiej klasy, co zapewnia dokładną diagnostykę oraz bardzo precyzyjne opracowanie i wypełnienie kanałów zęba.