Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu stomatologicznym wykorzystywane są różne metody – nie tylko tradycyjne. Jedną ze stosunkowo nowych metod w stomatologii stanowi diagnostyka oraz leczenie kanałowe pod mikroskopem. Dzięki temu lekarz ma dokładny obraz badanego/leczonego obszaru, co ułatwia nie tylko postawienie diagnozy, ale też zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia.

Kiedy zalecane jest wykorzystanie mikroskopu stomatologicznego?

Wykorzystanie dodatkowego narzędzia optycznego pozwala na znaczne powiększenie obszaru zabiegowego oraz ocenę anatomii systemu korzeniowego nawet w najmniejszym detalu, trudno dostrzegalnym przez ludzkie oko. Co więcej, badanie z wykorzystaniem mikroskopu sprawdzi się również w przypadku ponownej diagnostyki zębów zakwalifikowanych do ekstrakcji. Po dokładniejszej analizie systemu korzeniowego i kanałowego, może się okazać, że możliwe jest odratowanie zębów poprzez endodoncję.

Leczenie pod mikroskopem jest pomocne w trudnych endodontycznie przypadkach. Pozwala na odnalezienie wszystkich kanałów oraz ich oczyszczenie, a także wykrycie oraz zabezpieczenie fałszywych kanałów. Wykorzystanie mikroskopu stomatologicznego pozwala również usunąć stare wypełnienia oraz wykryć pęknięcia korzenia, a następnie przeprowadzić zabieg ich wypełnienia.

Mikroskop stomatologiczny a powikłania

Zabiegi z użyciem mikroskopu stomatologicznego stosowane są również w przypadku powikłań po wcześniejszym leczeniu metodą tradycyjną w sytuacjach trudnych enododontycznie. Mowa o pozostawieniu wewnątrz kanału fragmentu złamanych narzędzi czy też przebiciu delikatnej ściany bocznej zęba (perforacji). Dzięki wykorzystaniu mikroskopu możliwe jest nie tylko zabezpieczenie perforacji i usunięcie pozostałości po złamanych narzędziach, ale w konsekwencji także zlikwidowanie dolegliwości bólowych i poważnych stanów zapalnych, a tym samym uratowanie zębów przed koniecznością ekstrakcji.

W Smile Dental Clinic leczymy z użyciem mikroskopu wysokiej klasy, co zapewnia dokładną diagnostykę oraz bardzo precyzyjne opracowanie i wypełnienie kanałów zęba.

Procedura leczenia

Zabieg leczenia kanałowego pod mikroskopem składa się z kilku istotnych etapów, które poprzedza wywiad, mający na celu zdiagnozowanie problemu. Przygotowanie do operacji i zabieg obejmują:

– badanie dentystyczne poprzez opukanie lub nawiercanie,
– badanie RTG,
– odizolowanie zęba od jamy ustnej,
– usunięcie miazgi z komory,
– zmierzenie długości kanałów korzeniowych,
– usunięcie zębiny i bakterii,
– wypełnienie ubytku.

Do badania diagnostycznego, a także zabiegu leczenia kanałowego wykorzystuje się mikroskop operacyjny. Jego działanie polega na wyświetlaniu obrazu danego miejsca w powiększeniu. Lekarze stosują to urządzenie do wglądu w komory zęba, korzenie i kanały korzeniowe, a także do uzyskania obrazu zębów znajdujących się w trudno dostępnych miejscach jamy ustnej, np. trzecich zębów trzonowych. Urządzenie znajduje się na regulowanym wysięgniku i jest wyposażone w lampkę, która oświetla miejsce poddawane zabiegowi i uwidacznia przestrzenie wymagające usunięcia zębiny lub wypełnienia materiałem stomatologicznym.

Leczenie pod mikroskopem polega na wykonaniu zabiegu, w przypadku dużego zaawansowania próchnicy w zębie, bez konieczności jego ekstrakcji i późniejszego wstawiania implantu. O ilości zabiegów z wykorzystaniem tego urządzenia, które są konieczne do pełnego powrotu do zdrowia, decyduje stopnień skomplikowania przypadku. Do zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe.

Leczenie pod mikroskopem – przeciwwskazania

Każda operacja niesie za sobą prawdopodobne ryzyko infekcji i powikłań bólowych. Chociaż leczenie z użyciem mikroskopu optycznego może być wykonywane u pacjentów w dowolnym wieku, istnieją pewne przeciwwskazania. Warto się z nimi zapoznać i rozważyć poddanie się operacji. Niektóre gabinety stomatologiczne nie wykonują zabiegu, gdy pacjent cierpi na choroby ogólnoustrojowe.

Przeciwwskazaniami do poddania się zabiegowi mogą być także choroby serca, stawów, nerek lub stan obniżonej odporności. Leczenie kanałowe pod mikroskopem może prowadzić do pogłębienia się dolegliwości w wymienionych schorzeniach. W przypadku występowania chorób obejmujących wymienione narządy najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym i stomatologiem, w celu wyeliminowania ewentualnych powikłań po zabiegu.