Smile

Usługi

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza z endodoncją to obszary skoncentrowane na walce z próchnicą i jej konsekwencjami. W Smile Dental Clinic w Białymstoku pracujemy z pacjentami w każdym wieku. Dzieciom oferujemy dostosowane gabinety, przyjazne nastawienie naszych dentystów oraz kolorowe plomby zębowe. Dla młodzieży i dorosłych przygotowaliśmy kompleksową opiekę obejmującą także ortodoncję oraz protetykę i estetykę uśmiechu. Nowoczesne rozwiązania, takie jak leczenie kanałowe mikroskopowe, dostęp do badań RTG czy leczenie chirurgiczne i implantologiczne sprawiają, że znajdujemy ratunek nawet w najtrudniejszych przypadkach.

Pamiętajmy – przy wczesnym rozpoznaniu i odpowiednim leczeniu, zmiany próchnicowe są zawsze odwracalne! Dlatego właśnie w Smile Dental Clinic oferujemy skrupulatną diagnostykę, niezbędną podczas planowania leczenia oraz najnowocześniejsze metody leczenia, dostosowane do charakteru i zaawansowania rozpoznanych zmian próchnicowych.

Podstawą są oczywiście regularne wizyty kontrolne, minimum 1-2 razy do roku, umożliwiające wykrycie próchnicy w możliwie wczesnym stadium- tzw. plamy próchnicowej (bez zniszczenia warstwy szkliwa, czyli przed powstaniem ubytku próchnicowego). Pozwala to na zastosowanie nieinwazyjnej metody leczenia (bez użycia wiertła) opartej na zabiegach tzw. remineralizacji. Celem tej terapii jest wzbogacenie plamy próchnicowej w związki fluoru i wapnia, które czynią tą zmianę bardziej odporną na ponowne powstanie próchnicy. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny z zastosowaniem lakierów lub roztworów o wysokim stężeniu fluoru, znacznie wyższym niż w pastach i płukankach do stosowania w codziennej higienie jamy ustnej.

Zaawansowany proces chorobowy zmusza do działań bardziej radykalnych – opracowania ubytku przy użyciu wiertła i wykonania wypełnienia, a nawet leczenia kanałowego. Polega ono na oczyszczeniu wnętrza zęba z bakterii oraz martwych lub obumierających tkanek miazgi, dezynfekcji kanałów korzeniowych oraz wypełnieniu ich odpowiednim materiałem. Jest ono zalecane przy: nieodwracalnym zapaleniu miazgi, martwicy lub zgorzeli miazgi, obecności zmian okołowierzchołkowych, nieprawidłowym lub powikłanym leczeniu endodontycznym w przeszłości (złamanie narzędzia w kanale, perforacja), w sytuacji  pourazowego obnażenia miazgi, a także ze wskazań protetycznych.

W przypadkach trudnych endodontycznie (zakrzywione kanały, zębiniaki, przeszkody w kanałach) pomocne jest zastosowanie maszynowych narzędzi, które ułatwiają przeprowadzenie zabiegu opracowania kanałów, skracają czas wizyty na fotelu. Wypełnienie opracowanych kanałów płynną gutaperką na ciepło to optymalne rozwiązanie w kanałach zakrzywionych, ze zmianami resorpcyjnymi. Mamy pewność, że ząb jest wypełniony w 3 wymiarach i bez użycia nadmiernej siły.

W Smile Dental Clinic oferujemy leczenie endodontyczne w powiększeniu, przy użyciu lup lub mikroskopu. Daje nam to pewność, że leczenie jest bezpieczne dla pacjenta i zakończy się powodzeniem, gdyż bezbłędnie można odnaleźć wszystkie kanały (wraz z dodatkowymi), usunąć stare wypełnienie, wykryć i zabezpieczyć fałszywe kanały, usunąć złamane narzędzia, wykryć pęknięcia korzeni oraz dokładnie i szczelnie je wypełnić.