Smile

Usługi

Zdjęcie pantomograficzne zębów

Jednym z podstawowych badań zlecanych przez stomatologa oraz chirurga szczękowo-twarzowego jest zdjęcie pantomograficzne zębów. To prześwietlenie zarówno wszystkich zębów, jak i kości żuchwy, szczęki, podniebienia twardego, zatok szczękowych i stawów skroniowo-żuchwowych. Zgodnie z najnowszymi standardami jest to jedno z podstawowych badań wykonywanych podczas wizyty u stomatologa. Pantomogram jest wykonywany jest zawsze przed kompleksowym leczeniem stomatologicznym oraz w przypadku gdy poprzednie badanie było wykonane dawniej niz przed rokiem.

Zdjęcie pantomograficzne dla zębów – wskazania

– przed, w trakcie oraz po leczeniu endodontycznym,
– urazy szczęki,
– choroby przyzębia,
– planowa ekstrakcja (szczególnie w przypadku zębów zatrzymanych),
– głęboka próchnica,
– planowane zabiegi implantologiczne,
– planowane leczenie ortodontyczne,
– diagnostyka chorób kości, zmian w zatokach szczękowych i stawach skroniowo-żuchwowych.

Rentgen jamy ustnej – przeciwwskazania

Ze względu na to, że do wykonania zdjęcia pantomograficznego jest wykorzystywane promieniowanie rentgenowskie, badanie nie jest wykonywane u kobiet w ciąży. Dlatego przed przeprowadzeniem badania, pacjentki zobligowane są do poinformowani lekarza o ciąży, a także o jej podejrzeniu (w niektórych przypadkach lekarz może jednak podjąć decyzję o wykonaniu badania także u pacjentek w ciąży).

Pacjenci Smile Dental Clinic w Białymstoku mogą skorzystać z badania pantomograficznego oraz RTG zębów bezpośrednio w naszej Klinice. Badanie trwa zazwyczaj kilka minut i nie wymaga szczególnego przygotowania (pacjent nie musi być na czczo). Należy jednak pamiętać o zdjęciu biżuterii, spinek do włosów i innych metalowych rzeczy w okolicy twarzy oraz szyi, które mogłyby powodować artefakty w ocenie zdjęcia. Bardzo ważne jest również zachowanie nieruchomej postawy.