Smile

Usługi

Zdjęcie pantomograficzne zębów

Jednym z podstawowych badań zlecanych przez stomatologa oraz chirurga szczękowo-twarzowego jest zdjęcie pantomograficzne zębów. To prześwietlenie zarówno wszystkich zębów, jak i kości żuchwy, szczęki, podniebienia twardego, zatok szczękowych i stawów skroniowo-żuchwowych. Zgodnie z najnowszymi standardami jest to jedno z podstawowych badań wykonywanych podczas wizyty u stomatologa. Pantomogram jest wykonywany jest zawsze przed kompleksowym leczeniem stomatologicznym oraz w przypadku gdy poprzednie badanie było wykonane dawniej niz przed rokiem.

Jak przygotować się do badania?

Zdjęcie pantomograficzne zębów nie wymaga specjalnego przygotowania i dlatego może zostać wykonane od razu podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Pacjent nie musi być na czczo, dzięki czemu badanie można wykonać w każdej chwili, niezależnie od pory dnia. Należy jednak pamiętać, że wcześniej lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad medyczny celem wyeliminowania istnienia ewentualnych przeciwwskazań.

  1. Należy pamiętać, że w przypadku zdjęcia pantomograficznego zębów obowiązują te same zasady co w przypadku innych badań wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie. Dlatego niezbędne jest usunięcie wszelkich metalowych ozdób zarówno z ciała, jak i odzieży.
  2. Badanie wymaga od pacjenta nieruchomej postawy przez kilkanaście sekund. Badanie może potrwać dłużej, jeżeli pacjent nie będzie współpracował.
  3. Dla zapewnienia pacjentowi ochrony przed promieniowaniem rentgenowskim stosuje się specjalny fartuch.
  4. Badanie to może zostać przeprowadzone także w przypadku pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie posiadają zębów.

Zdjęcie pantomograficzne dla zębów – wskazania

– przed, w trakcie oraz po leczeniu endodontycznym,
– urazy szczęki,
– choroby przyzębia,
– planowa ekstrakcja (szczególnie w przypadku zębów zatrzymanych),
– głęboka próchnica,
– planowane zabiegi implantologiczne,
– planowane leczenie ortodontyczne,
– diagnostyka chorób kości, zmian w zatokach szczękowych i stawach skroniowo-żuchwowych.

Rentgen jamy ustnej – przeciwwskazania

Ze względu na to, że do wykonania zdjęcia pantomograficznego jest wykorzystywane promieniowanie rentgenowskie, badanie nie jest wykonywane u kobiet w ciąży. Dlatego przed przeprowadzeniem badania, pacjentki zobligowane są do poinformowani lekarza o ciąży, a także o jej podejrzeniu (w niektórych przypadkach lekarz może jednak podjąć decyzję o wykonaniu badania także u pacjentek w ciąży).

Pacjenci Smile Dental Clinic w Białymstoku mogą skorzystać z badania pantomograficznego oraz RTG zębów bezpośrednio w naszej Klinice. Badanie trwa zazwyczaj kilka minut i nie wymaga szczególnego przygotowania (pacjent nie musi być na czczo). Należy jednak pamiętać o zdjęciu biżuterii, spinek do włosów i innych metalowych rzeczy w okolicy twarzy oraz szyi, które mogłyby powodować artefakty w ocenie zdjęcia. Bardzo ważne jest również zachowanie nieruchomej postawy.