Korony cyrkonowe - rewolucja w odbudowie utraconych tkanek zębowych

Stosunkowo nową metodę w odbudowie utraconych tkanek zębowych stanowią korony cyrkonowe. W gabinetach stomatologicznych odchodzi się od metalowych koron, które tylko na zewnątrz pokryte są materiałem imitującym naturalny kolor i kształt zęba. Rynek stomatologiczno-protetyczny podbija śnieżnobiały materiał – cyrkon.

Kiedy stosuje się korony cyrkonowe?

Uzupełnienia te stosowane są w celu odbudowy korony zęba, która uległa zniszczenia na skutek rozległej próchnicy bądź też uszkodzenia mechanicznego. Stosuje się je również dla poprawy estetyki uśmiechu, m.in. do korekty kształtu oraz koloru naturalnych zębów, a także w przypadku defektów szkliwa.

Czym jest cyrkon?

Cyrkon (tlenek cyrkonu, zwany też potocznie cerkonem) to materiał będący rodzajem porcelany. Wyróżnia go nie tylko naturalny, biały kolor, ale też duża wytrzymałość. Dzięki tym właściwościom stosowany jest do wykonania koron imitujących naturalne zęby. Materiał ten przepuszcza i odbija światło, dzięki czemu wygląda naturalnie i nie odróżnia się od reszty uzębienia. Warto zaznaczyć, że jego wytrzymałość porównywana jest do wytrzymałości diamentu.

Pozostałe właściwości cyrkonu:

• nie powoduje uczuleń (jest materiałem całkowicie obojętnym dla tkanek organizmu),
• zapewnia tkankom zębowym izolację przed wpływem zarówno wysokich, jak i niskich temperatur,
• nie wywołuje podrażnień dziąseł,
• jest odporny na pęknięcia, zniekształcenia czy też złamania,
• ze względu na niską wagę nie powoduje przeciążeń stawów skroniowo-żuchwowych,
• wykazuje wysoką odporność chemiczną,
• nie przewodzi jonów,
• korony pełnoceramiczne charakteryzują się słabą przyczepnością płytki bakteryjnej.

Wszystkie te cechy sprawiają, że cyrkon jest coraz częściej stosowanym materiałem zarówno w gabinetach protetycznych, jak i stomatologii estetycznej.

Co ciekawe, tlenek cyrkonu znalazł zastosowanie nie tylko w odbudowie tkanek zębowych. Z tego materiału wykonywane są również główki sztucznych stawów biodrowych, tarcze hamulcowe w sportowych samochodach i nie tylko. Materiał ten wykazuje wszechstronne zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w różnych gałęziach przemysłu.