Wpływ palenia na stan zębów oraz jamy ustnej

Nie jest tajemnicą, że palenie papierosów szkodzi zarówno zdrowiu, jak i urodzie. Ten zgubny nałóg nie pozostaje bez wpływu także na stan naszych zębów oraz dziąseł. Nie chodzi tutaj tylko o kwestie estetyki uśmiechu. Palenie papierosów zwiększa również ryzyko wystąpienia wielu chorób – niektóre z nich mogą mieć wpływ na nasze życie.

Wpływ na stan zębów

Wśród najczęstszych problemów palaczy wymienia się przebarwienia zębów. Pojawiają się zażółcenia, szybciej osadza się też kamień. Przyczyną są substancje smoliste oraz inne występujące w papierosach. Co więcej, mogą one wpływać na zmniejszenie absorpcji wapnia oraz wydzielania śliny. A stąd już niedaleka droga do próchnicy i innych chorób zębów. Warto pamiętać również o tym, że resztki dymu tytoniowego oraz gromadzący się osad to również winowajcy nieprzyjemnego zapachu z ust.

Wpływ na przyzębie

Nasze dziąsła bardzo cierpią, gdy narażamy je na wpływ dymu tytoniowego. Papierosy znacznie zwiększają ryzyko pojawienia się chorób przyzębia, a także utrudniają leczenie. Dziąsła palacza są bowiem osłabione i trudniej się goją, są też bardziej oporne na leczenie. Palacze nie powinni zatem ignorować takich objawów jak krwawienie dziąseł, a także ich zaczerwienienie bądź obrzmienie.

W jamie ustnej palacza dochodzi do szeregu zmian. Niektóre z nich mogą nie tylko zaburzyć estetykę uśmiechu, ale też doprowadzić do mniej lub bardziej poważnych chorób (również zagrażających życiu). Częściej mogą pojawiać się zapalenia dziąseł, konieczność endodoncji, samoistne wypadanie zębów (będące skutkiem postępujących ubytków w tkankach podtrzymujących zęby), a nawet poważne choroby nowotworowe jamy ustnej. Dlatego warto przemyśleć rzucenie palenia bądź jego znaczne ograniczenie. Osoby palące papierosy powinny również częściej niż inni pacjenci odwiedzać gabinet stomatologiczny. Warto przy tym zaznaczyć, że w wielu przypadkach leczenie może zakończyć się sukcesem wyłącznie w przypadku współpracy pacjenta z lekarzem – konieczne będzie uwolnienie się od nałogu.