Ubytki klinowe - jak do nich dochodzi, leczenie

Czasem wydaje nam się, że im częściej i intensywniej będziemy myć zęby, tym szybciej uzyskamy efekt białego, zdrowego uśmiechu. Niestety, jest to błędne myślenie, które może przynieść zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Nadmierne i nieprawidłowe szorowanie zębów podczas ich mycia może doprowadzić między innymi do powstania ubytków klinowych.

Ubytki klinowe – co to takiego?

Nie tylko próchnica jest odpowiedzialna za powstawanie ubytków. Mogą być one efektem nieprawidłowego ścierania zębów, na przykład poprzez nadmierne szorowanie zębów szczoteczką. Zazwyczaj mają owalny kształt i występują w postaci zagłębień bądź dołków z brązową lub żółtą zębiną. W przekroju podłużnym przypominają klin – stąd też ich nazwa. Towarzyszy im obnażenie korzeni, może pojawić się również nadwrażliwość zębów na dotyk, zimno lub ciepło, a nawet zapalenie miazgi.
Ubytki klinowe powstają w części przyszyjkowej zębów i wymagają interwencji stomatologa.

Jak dochodzi do powstania ubytków klinowych?

Zazwyczaj ubytki są efektem nieleczonej próchnicy. W tym przypadku jednak one powstają na skutek nieprawidłowej pielęgnacji. Zbyt intensywne szorowanie zębów poziomo wzdłuż łuków zębowych (zamiast wykonywania delikatnych ruchów wymiatających) oraz używanie szczoteczki z twardym włosiem powodują uszkodzenia cienkiego szkliwa przy szyjce, które pęka – i tak powstają ubytki klinowe.

Leczenie ubytków klinowych

Ubytki to zbyt poważny problem, by móc się z nim uporać domowymi metodami. Konieczne jest podjęcie leczenia stomatologicznego polegającego na szczelnej odbudowie utraconych tkanek za pomocą materiału kompozytowego. Wypełnienie ma za zadanie nie tylko przywrócenie estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim wyeliminowanie nadwrażliwości zębów oraz uniemożliwienie rozwoju chorób wynikających z istnienia ubytków (np. zapalenie miazgi).

Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym pacjent uzyska również szczegółowe informacje na temat prawidłowej pielęgnacji zębów – by myć je skutecznie, ale bez ryzyka ich uszkodzenia.