Korony porcelanowe

Często się zdarza, iż zniszczone próchnicą lub przechodzące leczenie kanałowe zęby wymagają rekonstrukcji. Do niej mogą posłużyć ceramiczne korony zębowe, wykonane z porcelany. Posiadają one zazwyczaj metalową strukturę podtrzymującą porcelanowe elementy. Mogą stanowić także uzupełnienie zgryzu po leczeniu implantologicznym.

Kiedy się je stosuje?

Leczenie z wykorzystaniem koron jest podejmowane wtedy, gdy inne działania, mniej inwazyjne, nie mogą być podjęte. Zdarza się tak w sytuacjach, gdy:

– są poważne uszkodzenia spowodowane próchnicą,
– wykonano leczenie kanałowe,
– rekonstruowany jest zgryz,
– zawiodły inne metody korekty estetycznej.

Zawsze decyzja powinna zależeć od opinii lekarza specjalisty.

Jak zostaje założona korona porcelanowa?

Można ją nałożyć bezpośrednio na oszlifowany ząb, który wzmacnia się wkładem koronowo-korzeniowym, wykonanym zazwyczaj ze stopów złota. Kolor porcelany dobiera się pod naturalny kolor szkliwa. Można również wykonać ją na implancie, dokręcając do specjalnego łącznika ze śrubą.

Czym różni się korona ceramiczna od metalowej?

Pomimo, że metalowe korony są niezwykle mocne to jednak nie są najbardziej estetycznym rozwiązaniem. Porcelanowe odbudowy są równie trwałe, co naturalne zęby i nie odbiegają od nich kolorem. Dzięki mocowaniu ich na stałe, nie trzeba się martwić, że wypadną. Można zapomnieć, że się je w ogóle posiada. Do tego porcelana jest niezwykle higieniczna – nie osiadają na niej bakterie, tak jak na wypełnieniu kompozytowym.

Jak o dbać o korony zębowe

Tak jak o własne zęby, tak i o korony należy dbać. Podstawą jest ok. 3- minutowe szczotkowanie po posiłkach z użyciem pasty o małej ścieralności. Warto również wykonywać regularne nitkowanie, by nie odkładała się płytka bakteryjna, a także wykorzystywać płukanki do jamy ustnej. Nie należy zapominać o regularnych kontrolach dentystycznych oraz o higienizacji 2 razy w roku. Wystarczy, że będziemy je pielęgnować tak jak własne, naturalne, a wszystko powinno być dobrze i będziemy mogli cieszyć się uzupełnieniem przez następne 10 –15 lat.