Protetyka stomatologiczna
Protetyka, to dziedzina stomatologii, która zajmuje się szczegółowym odtwarzaniem pierwotnego stanu uzębienia po znacznym jego uszkodzeniu, lub utracie zębów naturalnych. Do ich odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne, które mogą być noszone przez pacjenta na stałe (nie dające się wyjąć z ust), ruchome lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli lub koron teleskopowych). Ruchome uzupełnienia protetyczne, to między innymi: protezy akrylowe, protezy szkieletowe (na podbudowie szkieletowej) oraz protezy nylonowe lub acetalowe, które dostosowywane są do każdego pacjenta indywidualnie. Nylon i acetal to estetyczna alternatywa dla widocznych w jamie ustnej elementów protezy. Mogą one zastępować metal lub akryl w wybranych ruchomych uzupełnieniach protetycznych, nie powodując alergii. Najczęściej stosowane są jednak stałe uzupełnienia ceramiczne takie jak: licówki, korony czy mosty protetyczne. Do tego celu używana jest porcelana na podbudowie metalowej lub – bardziej estetyczna – porcelana na podbudowie niemetalowej. W Smile Dental Clinic zwykle proponujemy odbudowy porcelanowe nie zawierające metalu, a co za tym idzie bardziej naturalne, nie wykazujące przebarwień w skutek upływu czasu.
Licówki to uzupełnienie protetyczne pokrywające wargową/policzkowa powierzchnię zębów naturalnych szczególnie polecane przy przebarwieniach opornych na wybielanie (przebarwienia tetracyklinowe i związane z przebytymi chorobami ogólnoustrojowymi), postaciach szczątkowych zębów (mikrodontyczne dwójki), wrodzonych lub nabytych anomaliach kształtu korony, diastemach, erozji na powierzchni wargowej zębów, krótkich lub startych koronach klinicznych, zębach po urazach brzegu siecznego. Najbardziej naśladującym naturę materiałem w wykonawstwie licówek jest ceramika, która w połączeniu z oszczędną preparacją szkliwa umożliwi uzyskanie zadowalającego efektu estetycznego. Dodatkową zaletą licówek jest zmniejszenie odkładania się płytki nazębnej, ułatwia to utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i zdrowego przyzębia.
Korona półceramiczna jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, w której korona zęba jest bardzo zniszczona, lub ma zbyt dużą ilość wypełnień i niemożliwe jest zastosowanie cienkiej licówki, lub odbudowy za pomocą materiału kompozytowego. Różni się ona od tradycyjnej, porcelanowej tym, że nie ma podbudowy metalowej, na którą napala się porcelanę. Podbudowa ta jest również porcelanowa, lub z cyrkonu czy też tlenku glinu, dzięki czemu podobnie jak naturalny ząb, przepuszcza światło. Korona pełnoceramiczna ma te same właściwości co ząb naturalny, czyli porcelanową zębinę i szkliwo. Jest to najbardziej naturalny i najzdrowszy dla naszych tkanek materiał. Po obróbce przez doświadczonego dentystę i technika, korona będzie idealnie imitować naturalne uzębienie i służyć wiele lat.
Uzupełnienia ceramiczne to doskonałe rozwiązanie (często jedyne) w sytuacji alergii na metal podbudowy lub u pacjentów poddawanych okresowo diagnostyce radiologicznej obszaru głowy i szyi z zastosowaniem rezonansu magnetycznego.
W Smile Dental Clinic oferujemy różne rodzaje koron: lane na podbudowie metalowej licowane porcelaną lub kompozytem, porcelanowe oraz szczególnie polecane pełnoceramiczne.
Dlaczego należy uzupełnić ubytki zębowe?
Należy pamiętać, że luki w uzębieniu to problem nie tylko natury estetycznej. Brak nawet pojedynczych zębów może przyczynić się do powstania problemów z jedzeniem, mową oraz do niszczenia dotychczas zdrowych zębów.
1. Problemy z układem pokarmowym
Bardzo często dochodzi do zaburzenia funkcji żucia. Niewystarczające rozdrobnienie jedzenia natomiast przyczynia się do zaburzeń trawienia oraz rozwoju dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
2. Problemy z mową
Nieuzupełnione ubytki zębowe sprawiają, że zostaje zaburzony naturalny układ zębów, które mogą zacząć się przesuwać. W ten sposób z czasem rozwijają się wady zgryzu, które mogą przyczynić się do problemów z wysławianiem się (na przykład do seplenienia).
3. Problem z pozostałymi zębami
Brak uzupełnień protetycznych i pozostawienie luk w jamie ustnej powoduje przesuwanie się zębów oraz ich nadmierne obciążenie. W efekcie może dojść do ich ścierania czy też kruszenia, stają się one również bardziej narażone na powstanie ubytków przyszyjkowych.