Korony ceramiczne
Odbudowa każdego braku w uzębieniu jest kluczowa dla zachowania odpowiednich funkcji narządu żucia. Nie wolno lekceważyć nawet pojedynczych braków, by móc zapobiec na czas postępowaniu zaburzeń zgryzu. Do rekonstrukcji zębów wykorzystuje się kilka metod protetycznych. Jednymi z najpopularniejszych są korony ceramiczne.
Na czym polega ta metoda protetyczna?
By zrekonstruować zęby mocno zniszczone przez próchnicę, skruszenie czy po przeprowadzeniu leczenia kanałowego wykorzystuje się m. in. korony zębowe. Są to nakładki na zęby imitujące ich wygląd, poprawiające kształt, kolor i ułożenie. Stomatolog decyduje się ich zastosowanie wtedy, kiedy inne metody zawodzą. Mocuje się je na uprzednio wyszlifowanych pozostałościach zęba. Mogą być one również mocowane na implantach – sztucznych korzeniach zębów. W zależności od użytego materiału wyróżnia się:
– metalowe,
– cyrkonowe,
– pełnoceramiczne,
– porcelanowe na podbudowie metalowej.
Określenie „ceramiczne” wskazuje na materiał użyty do ich stworzenia. Mogą być wykonane na podbudowie metalowej, cyrkonowej lub być w całości, łącznie z podbudową, wytworzone z czystej ceramiki. Do ich zrobienia wykorzystuje się obecnie metody cyfrowe takie, jak technologia CAD (computer aided design) czy technologia CAM (computer aided manufacture). Koronę projektuje się za pomocą specjalnego oprogramowania, a następnie dokładnie frezuje materiał.
Dlaczego warto wybrać ten typ korony?
Być może wielu pacjentów ulega mylnemu wrażeniu, że podbudowa metalowa jest trwalsza niż porcelanowa, jednak jej czapeczka jest również materiałem odpornym na urazy i ścieranie. Korona pełnoceramiczna i porcelanowa na cyrkonie są najnowszymi metodami używanymi w protetyce. Posiadają wiele zalet, dzięki którym mogą być lepszą alternatywą dla koronek na podbudowie metalowej:
– estetyczny efekt – bardzo zbliżony do naturalnego,
– nie wywołują alergii,
– nie podrażniają tkanek,
– mniejsza agregacja osadów nazębnych,
– częściowa przezierność przypominająca szkliwo,
– przepuszczają światło,
– są trudne do zniszczenia.