Smile

Usługi

Podtlenek azotu w leczeniu stomatologicznym

W naszej klinice stomatologicznej Smile Dental Clinic w Białymstoku przeprowadzamy zabiegi stomatologiczne z zastosowaniem mieszanki O2 oraz tlenku azotu (N2O). Jest to tzw. leczenie z gazem rozweselającym. Metoda ta, w fachowej terminologii określania mianem sedacji wziewnej, ma na celu wspomaganie rozluźnienia organizmu pacjenta przed rozpoczęciem zabiegu. Stosuje się ją zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych pacjentów, w różnych rodzajach zabiegów z zakresu stomatologii, protetyki i ortodoncji.

Smile Dental Clinic w Białymstoku – gaz rozweselający u dentysty
Substancja stosowana do sedacji wziewnej jest mieszanką nieorganicznego związku chemicznego (tlenku azotu – N2O) z O2. Pełni ona rolę znieczulenia anestezjologicznego. Jest bezbarwna i niepalna. Ma delikatną, słabo wyczuwalną woń oraz słodkawy smak. Jej powszechnie znana, potoczna nazwa (gaz rozweselający), pochodzi od wykazywanych przez substancję właściwości euforyzujących.

Podtlenek azotu u dentysty w Białymstoku – stosowanie
Gaz rozweselający podaje się pacjentowi przez cały zabieg, za pomocą specjalnego sprzętu – maski nosowej, która nie zakrywa ust. Po zaprzestaniu podawania jest on usuwany przez płuca. Może powodować senność lub osłabienie zdolności percepcyjnych.

Zazwyczaj metodę sedacji wziewnej stosuje się w trakcie leczenia młodszych pacjentów, zwłaszcza dzieci, które ukończyły 3 rok życia. Wykorzystuje się ją także u starszych pacjentów, w zależności od indywidualnej sytuacji.

Smile Dental Clinic w Białymstoku – stosowanie podtlenku azotu
Inhalację gazem rozweselającym przeprowadza się wówczas, gdy pacjent odczuwa silny lęk przed zabiegiem lub podaniem znieczulenia w formie zastrzyku. Metodę tę stosuje także w przypadku silnej dentofobii lub w celu ograniczenia dyskomfortu, który może pojawić się podczas zabiegu.

Sedacja wziewna jest stosowana zarówno podczas zabiegów stomatologicznych, jak i ortodontycznych np. pobierania wycisków przed założeniem aparatu ortodontycznego, wykonaniem protez etc.

Nie jest to metoda, którą można wykorzystywać w każdym przypadku. Istnieją przeciwwskazania w wykorzystywaniu podtlenku azotu, do których należą m.in. przeziębienie, zapalenie ucha i gardła czy choroby płuc. Nie stosuje się go także u kobiet w ciąży, osób z wrodzoną wadą serca oraz w innych przypadkach.